Vene võimude opositsiooniliste vastaste hulka kuulub ka poliitik Dmitri Gudkov. Viimast usutles sel nädalal Leedu Delfi.
Aastatel 2011–2016 oli Gudkov Venemaa riigiduuma saadik erakonnast Õiglane Venemaa. Ta oli üks neljast saadikust, kes ei hääletanud Krimmi Venemaaga liitmise poolt. Ühtlasi oli ta 2011-2012. aasta massimeeleavalduste üks organisaatoritest. Oma vaadete tõttu heideti Gudkov võimutruust koduparteist välja.
2016. aastal üritas Gudkov uuesti riigiduumasse pääseda, kuid ei kogunud ametlike tulemuste kohaselt selleks piisavalt hääli. Ta püüdis luua ka "Muutuste erakonda", ent võimud keeldusid parteid seadustamast.
Tänasel päeval on Gudkoviga seotud kümneid kodanikualgatusi. Ta on aastate jooksul toetanud nii sõltumatut meediat, opositsioonilisi liikumisi kui korruptsioonivastast võitlust.
- Mida arvate Aleksei Navalnõi karistamisest?
Algul tundsin ennenägematut raevu. Nad sülitasid meile näkku nii demonstratiivselt, et see tekitab ainult viha. Meile öeldakse, et Navalõi on välisagent ja lääne poolt Venemaa hävitamise eesmärgil palgatud inimene, kes ise korraldas endale selle väikese häbiväärse kohtuprotsessi.
Venemaa föderaalse karistusteenistuse (FSIN) esindaja ajas kohtuistungil täielikku jama ja see kõik oli nii ebaõiglane ja ebavajalik, et paljud tundsid end vihasena. Kuna süüdistaja ei suutnud kohtus midagi mõistlikku välja mõelda, näib mulle, et kõik on juba ammu jõudnud järeldusele, et Navalõi oli kohtu all puhtalt selle eest, et ta julges mürgitamise üle elada. Selle eest, et julges oma kodumaale naasta. Selle eest, et ta julges Vladimir Putinit kogu maailma ees häbistada 100 miljardit rubla maksnud palee ja nende kuldsete tualetiharjade eest. Navalõi pilkas Putinit ja rikkus tema maine. Putin on nüüd president, keda kodanikud ei armasta. Lõpuks kaotas ta inimeste armastuse.
- Kui võrrelda praeguseid tänavaproteste aastatel 2011-2012 toimunud miitingutega, siis millised on erinevused?
2012. aastal protestisid Balotnaja väljakul inimesed, kellel oli midagi kaotada. Need ei olnud protestid mitte niivõrd Putini enda kui valimispettuste vastu. Rahvas nõudis ausaid ja õiglasi valimisi ning nad kogunesid tagajärgi kartmata seaduslikule miitingule.