Vene opositsioon kogunes lõunal võimude kiuste vabadusi nõudma

 (12)
Ksenija Sobtšak ja opositsionäär Ilja Jašin
Ksenija Sobtšak ja opositsionäär Ilja JašinFoto: DENIS SINYAKOV, Reuters/Scanpix

Venemaal toimus täna opositsioonipoliitiku ja korruptsiooniküti Aleksei Navalnõi toetusel meeleavaldusi mitmel pool üle riigi, sh toimus protestiaktsioon pealinna tänavatel, hoolimata linnavõimude korraldusest, et seal koguneda ei tohi.

Navalnõi avaldas avalikult toetust meeleavaldustele, mida korraldab opositsionäär Ilja Jašin, aktivist ja tapetud opositsioonijuht Boris Nemtsovi kaasvõitleja, kes kuulub ühtlasi Moskva linnavolikokku, vahendab uudistekanal Raadio Vaba Euroopa.

Aktsioon leidis aset mõni kuu enne kevadisi presidendivalimisi, mille võitmisega ei tohiks Vladimir Putinil probleeme tekkida. Ühtlasi möödus täna kuus aastat meeleavalduste algusest, millel avaldati meelt pettuste üle 2011. aasta duumavalimistel.

Jašin nimetas tänast aktsiooni „vabade valimiste päevaks“, mille ta tahab võimude kiuste läbi viia Lermontovi pargis, südalinna lähedal. Moskva linnakohtu otsusega keelati Jašinil üritust korraldada.
Aktivisti sõnul oli see otsus „poliitiline ja ebaseaduslik“, mistõttu ta ei kavatsenudki seda järgida ega aktsiooni ära jätta.

Inimõigusorganisatsioon Human Rights Watch mõistis kohtu otsuse hukka.