Vene luuraja sai oma Mata Hari abil Tšehhi saladusi

 (5)
Klaus, Scwarzenberg ja Nečas
President Klaus, välisminister Scwarzenberg ja uus peaminister NečasAFP/Scanpix

Tšehhimaal läks kolm kindralit erru peale seda kui selgus, et Venemaa spioon on saanud nende alluva abil juurdepääsu riigi sõjasaladustele. Luurajat abistanud naist hakkas Tšehhi meedia Mata Hariks kutsuma.

Tšehhi päevaleht Mladá Fronta Dnes kirjutab viitega anonüümse allika andmetele, et Venemaa spiooniks oli keegi „Robert R", kes töötas riigis psühholoogina.

Tal õnnestus võita Tšehhi armees teeniva ja kolme kindrali kantseleid juhatava naismajori usaldus. Väljaanne ei teata kui tundlik informatsioon Vene agendile üle anti ja kas see ohustab Tšehhi riiklikku julgeolekut.

Üks kindralitest, František Hrabal, juhtis presidendi Václav Klausi sõjalist osakonda, teine kindral - Josef Sedlák oli esindajaks NATO Euroopa juhtkonna juures ja kolmas kindral Josef Prokš töötas Tšehhi kindralstaabi juhi esimese asetäitjana.

Tšehhi ajakirjanike teatel huvitas „Robert R"-i eelkõige Ameerika Ühendriikide raketitõrjesüsteemi osaks saama pidava radari teema. Hiljem kui Praha loobus sellest, hakkas mees tundma huvi Tšehhi armee relvastuse ja Temelíni tuumaelektrijaama vastu.

Ajalehe väitel on Vene spioon Tšehhimaalt lahkunud ning naismajor, kellelt ta võis tundliku infot saada, läks erru.