Vene asepeaminister: jaapanlased, tehke harakiri!

 (109)
Vene asepeaminister: jaapanlased, tehke harakiri!
Foto: Sergei Mamontov, RIA Novosti

Venemaa asepeaminister Dmitri Rogozin säutsus pühapäeval oma Twitteri kontol, et jaapanlased võiksid „endale harakiri teha“, kuna siis lõppeks viimaks vaidlus Teise maailmasõja ajal okupeeritud Kuriili saarte pärast.

„Kui nad oleksid tõelised mehed, teeksid nad endale traditsioonide kohaselt harakiri (seppuku ehk kõhu lahtilõikamine) ja rahuneksid lõpuks maha. Aga nemad ainult lärmavad edasi,“ kirjutas Rogozin.


Laupäeval külastas Kuriili saari Venemaa peaminister Dmitri Medvedev. Käik solvas jaapanlasi, mistõttu jättis riigi välisminister Fumio Kishida ära ka visiidi Moskvasse.

Jaapani valitsuse hinnangul solvas Medvedevi viibimine Kuriili saartel jaapanlaste tundeid, vahendas Lenta. Esmaspäeval aga teatas peaminister Shinzo Abe, et Tokyol on kavas läbirääkimisi Kuriili saarte ja rahulepingu sõlmimise teemal jätkata.

Tokyo seisukoht on, et Lõuna-Kuriili saared Kunašir, Šikotan ja Iturup ning Habomai saarestik on Jaapani osa, sest nõnda sätestab kahe riigi vahel 1855. aastal allkirjastatud kaubandus- ja piirileping. Moskva aga väidab, et saared said Nõukogude Liidu osaks Teise maailmasõja tulemusena, mistõttu ei ole Tokyol õigust neid tagasi nõuda.

Okupeeritud saarte tõttu ei ole Venemaa ja Jaapani vahel sõlmitud ka rahulepingut.