Valgevene presidendikandidaat Tsihhanovskaja põgenes Leetu ja kutsus oma toetajaid protestiaktsioone lõpetama

 (251)
Valgevene presidendikandidaat Tsihhanovskaja põgenes Leetu ja kutsus oma toetajaid protestiaktsioone lõpetama
Foto: TATJANA ZENKOVITŠ, EPA

Valgevene opositsiooni presidendikandidaat Svjatlana Tsihhanovskaja saabus Leetu ja on väljaspool ohtu, teatas täna Leedu välisminister Linas Linkevičius.

„Svjatlana Tsihhanovskaja on väljaspool ohtu. Ta on Leedus,” kirjutas Linkevičius Twitteris.

Tsihhanovskaja on keeldunud tunnistamast oma kaotust Valgevene presidendivalimistel, on kuulutanud end valimiste võitjaks ja kutsunud võimu üle andma.

37-aastane endine inglise keele õpetaja Tsihhanovskaja otsustas presidendiks kandideerida pärast oma mehe, populaarse blogija Sjergei Tsihhanovski vahistamist. Võidu korral lubas Tsihhanovskaja korraldada uued, vabad valimised.

Eelmisel nädalal vahistati ka mitmeid Tsihhanovskaja valimisstaabi liikmeid.

Tsihhanovskaja teatas, et tema otsus Valgevenest lahkuda oli absoluutselt iseseisev.

„Ma langetasin enda jaoks raske otsuse. Ma langetasin selle otsuse absoluutselt iseseisvalt. Ei sõbrad, ei sugulased, ei staap, ei Sergei (Tsihhanovskaja abikaasa – toim) ei saanud kuidagi seda mõjutada,” ütles Tsihhanovskaja oma videopöördumises.

„Ma tean, et paljud mõistavad mind, paljud mõistavad hukka ja paljud hakkavad vihkama. Aga teate, jumal hoidku teid sellise valiku eest, mille ees olin mina,” ütles Tsihhanovskaja.

Tsihhanovskaja sõnul mõtles ta, et see kampaania on teda nii palju karastanud, andnud talle nii palju jõudu, et ta kannatab kõik välja. Aga ilmselt jäi ta enese sõnul ikkagi selleks nõrgaks naiseks, kes algselt oli.

Seotud lood:

Tsihhanovskaja kutsus inimesi ennast hoidma. „Mitte ükski elu ei ole seda väärt, mis praegu toimub. Lapsed on kõige tähtsamad, mis meie elus on,” ütles Tsihhanovskaja, kelle video pealkiri on „Ma sõitsin laste juurde”.

Hiljem ilmus välja veel üks Tsihhanovskaja videopöördumine, milles ta kutsus oma toetajaid protestiaktsioone lõpetama.

„Mina, Svjatlana Tsihhanovskaja, tänan teid riigipea valimisel osalemise eest. Valgevene rahvas tegi oma valiku. Pöördun tänutunde ja soojusega kõigi kodanike poole, kes mind sel ajal toetasid. Valgevenelased! Ma kutsun teid mõistlikkusele ja seaduse austamisele. Ma ei taha verd ega vägivalda. Ma palun teid, ärge osutage miilitsale vastupanu, ärge minge väljakutele, et te ei seaks oma elu ohtu. Hoidke ennast ja oma lähedasi,” luges Tsihhanovskaja teksti paberilt maha.

Tsihhanovskaja usaldusisik Volga Kavalkova ütles varem portaalile Tut.by, et ta ajasid riigist välja võimud.

„Svjatlanal ei olnud valikut, Valgevene võimud ajasid ta riigist välja. On tähtis, et ta on vabaduses ja elus,” ütles Kavalkova.

Kavalkova teatas ka, et Tsihhanovskaja lahkumine võimaldas vabastada Tsihhanovskaja valimisstaabi juhi Marõja Marozi, kes oli varem vahistatud ja oli olukorra pantvang. Osa Tsihhanovskaja meeskonnast on aga Kavalkova sõnul endiselt „pantvangis”.

Hiljem kinnitas Kavalkova intervjuus agentuurile Interfax-Zapad, et tema arvates langetas Tsihhanovskaja otsuse riigist lahkuda Valgevene võimude surve all.

„Enne tema keskvalimiskomisjonis käimist (seal esitas Tsihhanovskaja kaebuse valimistulemuste kohta – toim) mingist ärasõidust juttu ei olnud,” ütles Kavalkova.

Kavalkova sõnul oli Tsihhanovskajal vestlus „võimuesindajaga”, kelle nime keeldus Kavalkova ütlemast.

Kavalkova leiab, et selles olukorras ei olnud Tsihhanovskajal enam valikut. Kavalkova lubas, et Tsihhanovskaja teeb avalduse, milles selgitab oma Valgevenest Leetu lahkumise põhjuseid.