Valgevene kohus mõistis Minski metrooplahvatuse korraldajad surma

 (10)
täiendatud
Valgevene kohus mõistis Minski metrooplahvatuse korraldajad surma
AP/Scanpix

Valgevene ülemkohus mõistis kolmapäeval mõlemad Minski metrooplahvatuse korraldamise eest kohtu all olevad mehed süüdi ja määras neile surmanuhtluse.

"Kohus usub, et nad kätkevad erakordset ohtu ühiskonnale ning seetõttu on vaja kõrgeimat karistust," ütles kohtunik BNS-i vahendusel.

Kohtunik tunnistas Dmitri Konovalovi süüdi terrorismis ning Vladislav Kovaljovi pommirünnaku kavatsusest mitteteatamises.

Mõlemaid ähvardab surmanuhtlus, kui kohus hiljem kolmapäeval neile karistuse määrab.

Minski metroos plahvatas 11. aprilli õhtusel tipptunnil pomm, surma sai 15 inimest ja vigastada veel kümneid. Plahvatus langes kokku ulatuslike opositsioonivastaste repressioonidega, mis järgnesid mullustele vastuolulistele presidendivalimistele, millega säilitas võimu autoritaarne liider Aljaksandr Lukašenka.

Terroriaktide korraldamises süüdistatakse 25-aastast Vitsebski elanikku Konovalovit ja tema kaasosalist Kovaljovi. Riiklik süüdistaja nõudis mõlemale kõrgeimat karistusmäära – mahalaskmist.

Kohtualustele on samuti esitatud süüdistus pommirünnakus 2008. aasta iseseisvuspäeva ajal Minskis ning mitme rünnaku korraldamises 2005. aastal Vitsebski linnas, mille käigus vigastada ühtekokku üle saja inimese.