Valge Maja süüdistab pingete õhutamises Ukraina valitsust ja ähvardab sanktsioonidega

 (34)
Valge Maja süüdistab pingete õhutamises Ukraina valitsust ja ähvardab sanktsioonidega
Foto: Gleb Garanich, REUTERS

Valge Maja rahvusliku julgeoleku nõukogu pressiesindaja Caitlin Hayden tegi pühapäeval avalduse, milles väljendas muret Kiievi tänavatel puhkenud vägivalla pärast ning kutsus kõiki pooli üles olukorda enam mitte teravamaks ajama. Valge Maja hinnangul on suurenenud pinged Ukrainas selle tulemus, et valitsus ei tunnista rahva õiglasi muresid.

„Selle asemel on astutud samme Ukraina demokraatia aluste nõrgestamiseks, kriminaliseerides rahumeelsed meeleavaldused ning jättes kodanikuühiskonna ja poliitilised vastased ilma põhilisest demokraatlikust kaitsest seaduste alusel. Me kutsume Ukraina valitsust üles astuma samme, mis esindavad Ukraina jaoks paremat teed edasi, sealhulgas võtma tagasi ebademokraatlikku seadusandlust, millele kirjutati alla mõni päev tagasi, tooma märulipolitsei Kiievi kesklinnast välja ning alustama dialoogi poliitilise opositsiooniga,“ öeldakse Valge Maja avalduses.

Maidani liikumist on USA administratsiooni sõnul algusest peale iseloomustanud vägivallatuse vaim ning Valge Maja toetab opositsiooni poliitiliste juhtide üleskutset see põhimõte taastada. USA jätkab ka täiendavate sammude kaalumist, sealhulgas sanktsioonide kehtestamist vastuseks vägivalla kasutamisele.