Uus-Meremaa tardus vaikuses maavärinaohvrite mälestuseks


Uus-Meremaa tardus vaikuses maavärinaohvrite mälestuseks
AFP/Scanpix

Uus-Meremaal peeti kaheminutiline leinaseisak Christchurchi maavärina ohvrite mälestuseks. Kell 12.51 teisipäeva hommikul kohaliku aja järgi peatus kogu riik vaikuses, et märkida hetke, mil maavärin seitse päeva tagasi Christchurchi raputas.

Maavärina ohvrite arv on kasvanud 154-ni, kuid ametnike sõnul võib see kasvada kuni 240-ni, sest kümned inimesed on endiselt kadunud ja pidevad järeltõuked ei aita päästetöödele kaasa, vahendab BBC News.

6,3-magnituudise maavärina tekitatud kahju arvatakse küündivat 20 miljardi Uus-Meremaa dollarini (11 miljardi euroni).

Lipud olid pooles mastis ja kogu liiklus peatus. Kirikukellad lõid üle kogu riigi. Christchurchis vaikisid kaheks minutiks suruõhuhaamrid ja päästetöötajad tardusid paigale.

Peaminister John Key juhtis mälestustseremooniat kiriku rusude juures, mille alla arvatakse olevat maetud üle 20 inimese.

Pealinnas Wellingtonis täitsid tänavaid vaikivad rahvahulgad, kes kogunesid parlamendihoone juurde.

Riigi suurimas linnas Aucklandis kogunesid sajad inimesed katedraali. Sama toimus üle kogu Uus-Meremaa.

Valitsus lubas põhjalikult uurida, miks mõned ehitised, nagu Canterbury TV hoone, olid nii halvasti ehitatud, et varisesid maavärinas kokku nagu kaardimajakesed. CTV hoones arvatakse olevat suur hulk surnukehased, sealhulgas Tai, Jaapani, Hiina ja teiste riikide tudengite omad, kes seal inglise keele tundides käisid.

Peaminister teatas, et valitsus eraldas esialgselt 120 miljonit Uus-Meremaa dollarit (65 miljonit eurot), et toetada inimesi, kelle töökohad on hävinud.