USA välisminister liitub Vilniuses EL-i tippkohtumisega

 (15)
USA välisminister liitub Vilniuses EL-i tippkohtumisega
John KerryFoto: SAUL LOEB, AFP

USA välisminister John Kerry lendas reede hilisõhtul Leedu pealinna Vilniusesse, kus liitub laupäeval Euroopa Liidu (EL) välisministrite kohtumisega, teatas ministeeriumi eestkõneleja Jen Psaki.

Kerry püüab ametivendi veenda koonduma toetuseks Ühendriikide kavandatava Süüria-rünnaku toetuseks, vahendab BNS.

Kerry tutvustab kõige tõenäolisemalt kolleegidele ka viimaseid tõendeid selle kohta, et Damaskuse keemiarünnaku korraldamises on süüdi Süüria valitsus.

Vilniusesse kogunenud EL välisministrid üritasid kahepäevasel kohtumisel ühtlustada liikmesriikide seisukohti Süüria kriisi ning Lääne võimalike õhulöökide osas president Bashar al-Assadi väidetavalt keemiarelvi kasutanud režiimi vastu.

Leedust sõidab Kerry Pariisi. Prantsusmaa on USA üks tähtsamaid liitlasi, kes selgelt toetab Süüria ründamist.

Prantsuse välisminister Laurent Fabius ütles reedel, et Euroopa Liit ei peaks ära ootama ÜRO relvastusinspektorite raportit keemiarelva kasutamise kohta Süürias ning nõustuma, et 21. augusti rünnaku eest vastutab president Bashar al-Assadi režiim.

Fabius ütles Vilniuses EL-i välisministrite kohtumisel, et ÜRO inspektoritele ei tehtud ülesandeks otsustada, kes on süüdi ja nad võivad üksnes kinnitada rünnaku toimumist - "küsimust, mille vastus on kõigile teada".

Prantsusmaa on varem teatanud, et riigi relvajõud valmistuvad võimalikuks sõjaliseks löögiks Süüria vastu. Prantsusmaa on ainus EL-i liige, kes on avalikult toetanud USA president Barack Obama üleskutset karistada Assadi keemiarünnaku eest, vajadusel ka ilma ÜRO heakskiiduta.