USA vabariiklaste juht hoiatas Trumpi: partei eriolukorda ei toeta

 (9)
USA vabariiklaste juht hoiatas Trumpi: partei eriolukorda ei toeta
foto: scanpix

USA Senati vabariiklaste enamuse juht Mitch McConnell ütles president Donald Trumpile, et tal ei maksa eeldada, et riigipea enda vabariiklik partei seisab tema taga, kui ta kuulutab välja hädaolukorra, eraldamaks riigieelarvest raha müüri ehitamiseks Mehhikoga.

Ajaleht The Washington Post kirjutab, toetudes vabariikliku partei allikatele, et vestlus president Trumpi ja McConneli vahel leidis aset teisipäeval Valges Majas. Juhtivvabariiklane hoiatas, et partei võib võtta Senatis vastu ka resolutsiooni, mis tühistab riigipea otsuse hädaolukorra väljakuulutamisest, mille võib Trump omakorda siiski vetostada.

USA riigipea nõustus eelmisel nädalal viimaks allkirjastama eelnõu, mis lõpetas 35 päeva kestnud valitsuse tööseisaku esialgu kuni 15. veebruarini. Trumpi administratsiooni personaliülem Mick Mulveni hoiatas, et juhul, kui Kongress ei suuda müüri rahastamise küsimuses kokkulepet saavutada, jätkub ka tööseisak.

Trump aga ütles ajakirjanikele, et 15. veebruarini oodata on tegelikult ajaraisk, sest tõenäoliselt kokkulepet ei saavutatata, misjärel võib ta juba välja kuulutada hädaolukorra, mis võimaldaks tal kasutada kaitseministeeriumi eelarvet, et jätkata piirimüüri ehitamist.