USA: Türgil on juulini aega Vene raketisüsteemidele ei öelda

 (99)
USA: Türgil on juulini aega Vene raketisüsteemidele ei öelda
Foto: AFP

USA kaitseministeeriumi ametnik Ellen Lord ütles, et Türgil on juulini aega, et loobuda relvatehingust Venemaaga. Juhul, kui Ankara seda ei tee, ähvardab Washington omapoolsete meetmetega.

Ühe karistusmeetmena nimetas Lord reedel Türgi pilootide osalemise peatamist hävituslennukite F-35 arendusprogrammis, vahendab uudistekanal BBC.

Juba aprilli lõpus lubas president Recep Tayyip Erdoğani asetäitja Fuat Oktay, et Türgi ei allu iial USA ähvardustele või reaalsetele sanktsioonidele ega loobu ka nende kiuste Venemaalt õhutõrjesüsteemide S-400 ostmisest.

Ankara otsus Venemaalt raketitehnoloogiat hankida pingestab selle läbisaamist NATO liitlastega, ennekõike ameeriklastega, sest nende sõnul ei ole see ühitatav NATO sõjatehnikaga.

USA kaitseministri kohusetäitja Patrick Shanahan hoiatas, et juhul, kui riik tehinguga jätkab, peab see tõenäoliselt ka tegema lõpu hävituslennukite F-35 tugitootmisele Türgis, sest see võib ohustada alliansi julgeolekut.

Omalt poolt pakuti türklastele võimalust osta Patriot raketisüsteeme USA ettevõttelt Raytheon Co - võimalus, mida, nagu väitis Türgi kaitseminister Hulusi Akari, Ankara põhjalikult kaalus - või SAMP/T raketisüsteeme Itaalia-Prantsuse raketitootjalt MBDA ja Thales.

Ankara peaks esimese partii raketisüsteeme Venemaalt kätte saama hiljemalt augustis.