USA Texase osariigis leidis kinnitust Zika viiruse ülekandumine sugulisel teel

 (4)

Tervishoiuametnikud teatasid teisipäeval, et USA Texase osariigis on üks inimene nakatunud Zika viirusesse sugulisel teel, mis on esimene nakkuse sellise ülekandumise juhtum USA-s.

Inimene, kes nakatus, ei olnud reisil käinud, vaid oli seksuaalvahekorras isikuga, kes pöördus tagasi Venezuelast ja haigestus Zika viirusesse, teatasid Dallase maakonna tervishoiuametnikud. USA nakkushaiguste kontrolli ja ärahoidmise keskused (CDC) tegid avalduse, milles öeldakse, et laboritestid kinnitasid reisil mitte käinud isiku nakatumist Zika viirusesse, vahendab Associated Press.

Viirus, mida seostatakse loodete väärarengutega, levib peamiselt sääsehammustuse kaudu, kuid on uuritud ka võimalust, et see võib levida sugulisel teel. On teateid Colorado mehest, kes sai viiruse 2008. aastal Aafrikas ja andis selle koju naastes ilmselt edasi oma naisele. Tahitil leiti Zika viirus ühe mehe spermas.

„See on väga haruldane, aga see pole midagi uut,“ ütles Dallase maakonna tervishoiudirektor Zachary Thompson.

CDC teatas, et annab lähipäevil välja juhised Zika viiruse sugulised teel ülekandumise vältimiseks, keskendudes rasedate või arvatavasti rasedate naiste meessoost seksuaalpartneritele.

CDC teatel pole Texase juhtumi puhul mingit ohtu arenevale lootele.

Zika viiruse kõige tavalisemad sümptomid on palavik, lööve, liigesevalu ja silmapunetus. Haigus on tavaliselt kerge ning sümptomid kestavad mõne päeva kuni nädala. Sümptomid ilmnevad tavaliselt kaks päeva kuni nädal pärast nakatunud sääse hammustust.

Brasiilias seostatakse Zika viirust aga alaarenenud aju ja ebanormaalselt väikese peaga sündivate lastega. Maailma terviseorganisatsiooni (WHO) ametnike teatel kulub kuus kuni üheksa kuud, enne kui teadus suudab kinnitada või ümber lükata seose Zika viiruse ja väikese peaga sündivate laste vahel.