USA telekanal: Putini tuumajõul töötav piiramatu ulatusega rakett on edukaimal katsetusel lennanud 35 kilomeetrit

 (230)
USA telekanal: Putini tuumajõul töötav piiramatu ulatusega rakett on edukaimal katsetusel lennanud 35 kilomeetrit
Foto: AP

President Vladimir Putin kuulutas oma tänavuses aastakõnes, et Venemaal on uus tuumajõul töötav piiramatu tegevusulatusega rakett, kuid seni ei ole seda õnnestunud edukalt katsetada, teatab USA telekanal CNBC, viidates allikatele, kes on otseselt kursis USA sellekohase luureraportiga.

Tiibraketti katsetati novembrist kuni veebruarini neli korda ja kõik need katsetused lõppesid ebaõnnestunult, teatasid allikad CNBC-le.

USA hinnangul kestis pikim katselend vaid üle kahe minuti ning rakett lendas 35 kilomeetrit, enne kui väljus kontrolli alt ja purunes. Lühim katselend kestis neli sekundit ja kaheksa kilomeetrit.

Raportis ei mainita allikate sõnul tervise- ega keskkonnaohte, mida kujutab endast raketi kahjustada saanud tuumareaktor.

Relval, mida on arendatud alates 2000. aastate algusest, usutakse olevat bensiiniga töötav mootor startimiseks ja lennu ajal minnakse üle tuumajõul töötavale jõuallikale, selgitasid allikad CNBC-le.

Katsetused näitasid nähtavasti, et tiibraketi tuumajõul töötav süda ei hakanud tööle ning seetõttu ei olnud relv võimeline lõpmatult kestvaks lennuks, millega Putin uhkeldas.

Allikad ütlesid, et katsetusteks andsid käsu Kremli kõrged ametnikud vaatamata programmi inseneride vastuväidetele. Viimaste sõnul on süsteem alles lapsekingades.

Märtsis toimunud aastakõnes olukorrast riigis väitis Putin, et tiibrakett on võimeline toimetama lõhkepea kohale ükskõik millisesse maailma punkti, vältides kõiki raketitõrjesüsteeme.