USA suursaadik Iisraelis: plaan Iraani ründamiseks on paika pandud

 (33)
USA suursaadik Iisraelis: plaan Iraani ründamiseks on paika pandud
AFP/Scanpix

USA-l on olemas plaanid Iraani ründamiseks, kui seda peaks vaja olema, et takistada Iraani tuumarelvade arendamisel, teatas USA suursaadik Iisraelis Dan Shapiro mõni päev enne Iraaniga peetavate tuumakõneluste otsustavat vooru.

Shapiro ütles Iisraeli advokatuurile, et USA loodab, et sõjalist jõudu ei tule kasutada, teatab Associated Press.

„Aga see ei tähenda, et võimalused ei oleks täielikult olemas. Mitte ainult olemas, vaid valmis,“ ütles Shapiro. „Vajalikud plaanid on tehtud, et valmisolek kindlustada.“

Shapiro tunnistas oma kõnes, et kell tiksub.

„Me usume, et on aega. Natuke aega, mitte piiramatult aega,“ ütles Shapiro. „Aga ühel hetkel peame me võibolla tegema otsuse, et diplomaatia ei tööta.“

USA suursaadik pidas oma kõne teisipäeval ja Associated Press sai lindistuse sellest oma käsutusse neljapäeval.

ÜRO julgeolekunõukogu viis alalist liiget ja Saksamaa valmistuvad 23. mail Bagdadis toimuvaks kohtumiseks Iraani esindajatega. Veidi pärast seda peaks rahvusvaheline aatomienergiaagentuur IAEA avaldama uue raporti Iraani tuuma-alase tegevuse kohta.

Kindralmajor Ido Nehushtan, kes lahkus mõne päeva eest Iisraeli õhujõudude ülema kohalt, ütles neljapäeval ajalehele Jerusalem Post, et Iisraeli õhujõud on valmis igasuguseks stsenaariumiks, sealhulgas ka Iraani tuumaobjektide ründamiseks.