USA süüdistab oma hiinlasi spionaažis

 (15)
Pentagon sp5981c8
AFP/Scanpix

USA vastuluure vahistas esmaspäeval oma kolm hiina päritolu kodanikku ja ühe Pentagoni analüütiku, keda süüdistatakse Puna-Hiina kasuks spioneerimises. Justiitsministeeriumi teatel on tegemist kahe eraldi juhtumiga, mis pole omavahel seotud.

Esimese juhtumi raames vahistasid USA vastuluure töötajad 51-aastase kaitseministeeriumi ametniku Gregg William Bergerseni, kellel oli juurdepääs salajasele infole, ja kaks hiina päritolu ameeriklast — 58-aastase Tai Shen Kuo ja 33-aastase Yu Xin Kangi, teatab Reuters. Väidetavalt andis Bergersen oma hangitud salajase info hiinlastele, kes andsid selle üle Hiina RV valitsusele.


Teise juhtumi raames peeti kinni 72-aastane hiina päritolu insener Dongfan “Greg” Chung, kes lahkus 2006. aastal lennufirmast Boeing. Chungile pannakse süüks Ameerika Ühendriikide lennundus- ja kosmoseprogrammide info üle andmises Hiina võimudele, muu hulgas ka kosmosesüstikut (space shuttle) käsitlevat teavet.


Esimese juhtumiga seotud kolmik anti kohtu alla Washingtoni eeslinnas Alexandrias (Virginia osariik), teine protsess toimub Los Angeleses, kus Chung elab.


USA justiitsministri ja peaprokuröri abi Kenneth Weinstein ütles selle kahe spioneerimise juhtumi taustal, et Ameerika Ühendriike on ähvardamas uuesti peale külma sõja lõppu uus tõsine oht välisriikide luureteenistuste poolt.