USA surub pärast Hiina lennukikatsetust Jaapanile oma hävitajaid peale

 (15)
USA surub pärast Hiina lennukikatsetust Jaapanile oma hävitajaid peale
Reuters/Scanpix

USA kaitsesekretär Robert Gates, kelle visiidi ajal Hiinasse katsetas viimane enese väitel juhuslikult uut stealth-hävitajat J-20, kutsus Hiina tugevaimat naabrit ja kohalikku rivaali Jaapanit üles moderniseerima oma lennuväge ja vahetama iganenud F-4 Phantomid Lockheed Martini F-35-te vastu.

„Jaapani valitsus kaalub uue põlvkonna hävitajate ostmist,” ütles Gates Pekingis Daily Telegraphi vahendusel. „See annaks Jaapanile võimaluse, kui nad ostavad õige lennuki, saada viienda põlvkonna võimekus.”

Jaapan on väljendanud huvi kallima ja arenenuma USA stealth-hävitaja F-22 Raptori ostmiseks, kuid USA on selle tagasi lükanud, sest F-22 on ekspordikeelu all. F-35 on samuti stealth-hävitaja, kuid selle radarijälg on suurem.

Gates ütles, et tal on „mõningaid soovitusi” selle kohta, kuidas Jaapan võiks vähendada F-35 maksumust, mis on 95 miljonit dollarit tükk. Tokyo tahab osta umbes 40 hävitajat ning kaitseministeerium on 2011. aastaks eraldanud 680 miljonit jeeni (97,9 miljonit eurot) lennukite omaduste ja nende sobivuse uurimiseks.