USA välisministeerium avaldas tänavu 12. aprillil nimekirja 18 isikust, kelle suhtes kehtestati seoses Magnitski surmaga sanktsioonid. Teiste seas kuuluvad nimekirja Vene siseministeeriumi vanemuurija Pavel Karpov, siseministeeriumi majanduskuritegude osakonna ametnik Artjom Kuznetsov ja Moskva maksuameti direktor Olga Stepanova.

Karpov ja Kuznetsov korraldasid Magnitski endise tööandja, Briti investeerimisfirma Hermitage Capital dokumentide konfiskeerimise ning Kuznetsov ühtlasi Magnitski vahistamise ja eeluurimisvangistuse, mille ajal advokaat suri. Stepanova allkirjastas aga 153 miljoni dollari suuruse maksutagastuse süüdimõistetud kurjategijale Dmitri Klujevile kuuluvale pangale, mille kaudu seda pesti kuues EL-i riigis ja Šveitsis, kirjutas EUobserver BNS-i vahendusel.

Karpovi, Kuznetsovi ja Stepanova palk on tagasihoidlik, kuid viimastel aastatel on nad ostnud luksuselamuid, autosid ja muud vara koguväärtuses üle 42 miljoni dollari.

Magnitski ema Natalia Magnitskaja ütles eelmisel aastal EUobserverile, et USA otsusel on küll sümboolne väärtus, kuid tõeliselt mõjuks vaid EL-i analoogiline must nimekiri.

"Seda kardetaks rohkem, sest Ühendriikidesse ei sõideta nii palju, küll aga Euroopasse," ütles Magnitskaja.

Venemaa piirivalveteenistuselt lekkinud dokumentide kohaselt on Karpov külastanud alates 2004. aastast USA-d vaid kaks korda , EL-i riike aga 17 korda. Ainuüksi eelmisel aastal käis ametnik mais Pariisis, juulis-augustis Itaalias Veronas, novembris Roomas ning sama kuu lõpus Saksamaal.

Kuznetsov ja Stepanova pole alates 2004. aastast külastanud kordagi USA-d, kuid ka nemad on olnud sagedased külalised EL-i riikides.

Euroopa Parlament on kolm korda kutsunud liikmesmaid koostama USA-ga sarnaselt Magnitski nimekirja.