USA sõjavägi ei mõnitanud koraani

 (31)
Richard Myers
Reuters/Scanpix

Sõjaväe uurimine ei kinnitanud ajakirja Newsweek väidet, et Guantanamo sõjaväebaasis, kus hoitakse islamiterroriste, mõnitati islami pühakirja koraani, teatas USA sõjaväe ühendatud staabiülem kindral Richard Myers.

Ajakirja väide põhjustas islamimaailmas raevu, Afganistanis puhkesid selle tõttu meeleavaldused, kus on mitmed inimesed surma saanud, teatab CNN.

Viimane Newsweek teatas, et islamiterroristide ärritamiseks asetati Guantanamos koraane käimlasse ning ühel juhul isegi lasti veega alla.

Myers ütles neljapäeval, et USA sõjaväe Lõuna juhtimiskeskus korraldas väite põhjal uurimise, kuid pole siiani leidnud mingit tõestust, et midagi taolist juhtus.

Pakistan, kes on USA tähtsaim liitlane islamimaailmas, mõistis koraani mõnitamise kõige teravamas toonis hukka ja kutsus Washingtoni üles süüdlasi karistama.

Gitmos ehk Guantanamo baasis Kuubal hoitakse praegu 520 peamiselt islamimaailmast pärit terroristi.

Myersi sõnul on ainus registreeritud juhtum seotud sellega, et üks kinnipeetu rebis ise koraanist lehekülje ning proovis sellega protesti pärast kempsupotti umbe ajada. Myersi sõnul pole isegi selle juhtumi kohta kinnitust.

Vanglas registreeriti ka juhtumeid, kui vangidelt võeti koraanid ära ning nad hakkasid selle pärast protestima. Koraani mõnitamisest esialgu tõendeid pole leitud.