USA sõjalaeva tervitati Sevastoopolis protestiga

 (31)
USA sõjalaeva tervitati Sevastoopolis protestiga
AP/Scanpix

Esmaspäeva hommikul Ukrainalt renditud Venemaa Sevastoopoli mereväebaasi saabunud USA rannavalvelaeva Dallas meeskond keeldus NATO-vastaste meeleavalduste tõttu maale minemast.

Hiljuti Gruusia Musta mere sadamasse Batumisse humanitaarabi viinud Dallas saabus Sevastoopolisse Kiievi kutsel, vahendab RIA Novosti.

Laeva võtsid vastu tuhanded meeleavaldajad, kes karjusid „Jänkid minge koju!” ja lehvitasid loosungeid „NATO Stop!” Laeva ümbrust valvab miilits.

Ukraina tolliametnikud, kes käisid laeva pardal ja kohtusid komandöriga, ütlesid, et USA mereväelased keelduvad jalgsi laevalt lahkumast, kuid nende käsutusse võidakse anda bussid linnaga tutvumiseks.

Venemaa Musta mere laevastik kasutab Sevastoopoli baasi 1997. aastal sõlmitud lepingute alusel. Ukraina president Viktor Juštšenko teatas selle aasta alguses, et Ukraina ei pikenda rendilepingut pärast 2017. aastat.

Juštšenko kirjutas augustis alla määrusele, mis nõuab etteteatamist kõigi Sevastoopolis paiknevate Vene sõjalaevade ja lennukite liikumiste kohta.

Määrus ei ole veel jõustunud, kuid Venemaa peab seda provokatsiooniks ja seisab tõenäoliselt vastu igale Ukraina katsele piirata oma sõjalaevade liikumist.