USA-s võidakse hukata süütu mees

 (30)
USA-s võidakse hukata süütu mees
AFP/Scanpix

USA-s kolmapäeval hukkamisele määratud mees kardetakse olevat süütu. Georgia osariigi apellatsioonikohus lükkas teisipäeval tagasi hukkamist ootava Troy Davise viimase hetke armuandmispalve, hoolimata sellest, et mehe süü on kahtluse alla seadnud USA endine president ja FBI endine juht.

Kolmapäeval hukatavale Davisele määrati surmanuhtlus töökohustusi mitte täitnud politseikonstaabli Mark MacPhaili mahalaskmise eest 1989. aastal. MacPhail tulistati surnuks, kui ta üritas aidata kodutut meest, keda rünnati, vahendab Ilta-Sanomat.

Davise advokaadid on juba pikka aega rääkinud, et prokuratuur on tulistaja isiku sihtes eksinud.

Paljud Davise vastu tunnistanud isikud on hiljem oma tunnistused tagasi võtnud. Välja on ilmunud ka isikuid, kelle sõnul tunnistas tulistamise üles Davise sündmuskohal viibinud sõber.

USA ülemkohus andis eelmisel aastal erandkorras Davisele võimaluse oma süütust tõestada, aga viimasel ei õnnestunud föderaalkohtunikku veenda.

Teiste hulgas ka inimõigusteorganisatsiooni Amnesty International USA osakonna juhataja Larry Cox nimetab apellatsioonikohtu otsust arusaamatuks.

„Kui Troy Davis hukatakse, on väga võimalik, et Georgia tapab süütu mehe ja häbistab sellega õigussüsteemi,“ ütles Cox.

Davise hukkamise vastu on sõna võtnud teiste seas USA endine president Jimmy Carter ja föderaalse juurdlusbüroo FBI endine direktor William Sessions.