USA-s algas pöördeline sõjakuritegude protsess

 (15)
USA merejalaväelane
AFP/Scanpix

Ameerika Ühendriikides algas kohtuprotsess, kus endist merejalaväelast süüdistatakse alistunud iraaklaste tapmises kodude läbiotsimise käigus. Tegemist on esimese protsessiga USA-s, kus tsiviilisik on kohtu all sõjakuritegude eest.

Endist merejalaväe seersanti Jose Nazariot süüdistatakse kahe iraaklase mahalaskmises USA üksuste poolt Fallujas 2004. aastal tehtud läbiotsimiste käigus. Samuti olevat ta käskinud oma alluvatel maha lasta veel kaks iraaklast. Mahalastud olid relvastamata ja tõstnud käed üles alistumise märgiks, vahendab YLE Uutiset agentuure AP ja AFP.

Süüdistuse kohaselt oli Nazario saanud sõjaväelise koolituse, mille kohaselt peavad sõdurid andma inimestele võimaluse alistuda, tapmise asemel tuleks alistunud võtta sõjavangideks. Kaitse seisukoht on aga, et seersant üritas oma teoga kaitsta kaassõdureid.

Nazario ennast süüdi ei tunnista. Kõige karmim võimalik karistus on enam kui kümme aastat türmis. Ameerika Ühendriikide seadused lubavad endiseid sõdureid süüdistada sõjakuritegudes ka siis, kui nad on armee teenistusest lahkunud.