USA: Põhja-Korea rikub tuumalepingut

 (12)
Yongbyon
Reuters/Scanpix

Ameerika Ühendriigid süüdistasid teisipäeval Põhja-Koread kuuepoolse tuumakokkuleppe rikkumises ja teatasid, et jätavad Põhja-Korea terrorit toetavate riikide nimekirja, pärast seda kui viimane oli teatanud, et peatab oma tuumarajatiste demonteerimise.

Washingtoni teatel jääb Põhja-Korea terroritoetajate nimekirja kuni nõustub protokolliga oma tuumaprogrammi lõpetamise tõestamise kohta, vahendab AFP.

USA riigidepartemangu sõnul tekitab Pyongyangi otsus Yongbyoni tuumakompleksi demonteerimise peatamise kohta suurt muret ja on samm tagasi kuuepoolsetel läbirääkimistel Korea poolsaare tuumavabaks muutmiseks.

Pyongyang teatas teisipäeval, et peatas 14. augustil oma Yongbyoni tuumarajatiste demonteerimise ja tahab neid selle asemel hoopis uuesti üles ehitama hakata, sest USA ei ole eemaldanud Põhja-Koread terrorit toetavate riikide nimekirjast.

USA kavatseb nüüd konsulteerida kuuepoolsete läbirääkimiste teiste osapooltega, milliseid samme edaspidi astuda.

Jaapan ja Lõuna-Korea pidasid Pyongyangi sammu kahetsusväärseks, samas kui Hiina tegi üldsõnalise avalduse, milles kutsus osapooli üles omale võetud kohustusi täitma.