USA peab vähemalt kümmet salavanglat

 (10)

USA hoiab terrorismis kahtlustatavaid rohkem kui 20 maailma eri paigas asuvas kinnipidamiskeskuses, vähemalt pooled neist tegutsevad täieliku saladuskatte all, süüdistas neljapäeval inimõigusorganisatsioon Human Rights First.

Organisatsioon ütleb raportis “Salajaste kinnipidamiste lõpetamine”, et paljusid USA kinnipidamiskohti ümbritsev saladuskate “teeb õigustamatu kinnipidamise ja väärkohtlemise mitte üksnes tõenäoliseks, vaid vältimatuks”.

“Ühendriikide valitsus hoiab vange salajases off-shore vanglate süsteemis, milleni ei ulatu adekvaatne kontroll, arvepidamine ega seadused,” ütles organisatsiooni esimees Deborah Pearlstein.

Raportis on loetletud 17 kinnipidamiskeskust, mis valitsus on ametlikult salajaseks kuulutanud. Neist kaks asub Afganistanis, 13 Iraagis, üks Kuubal Guantanamos ja üks Lõuna-Carolinas Charlestonis.

Lisaks neile olevat maailmas veel 13 arvatavat kinnipidamiskeskust, mille olemasolu ei ole ametlikult tunnistatud, kuid millest on teada andnud mitmed allikad.

Seitse sellist vanglat on Afganistanis, kaks Pakistanis, üks India ookeanis Diego Garcia saarel, üks Jordaanias ja kaks USA laevadel.