USA pani Boliivia narkoriikide musta nimekirja

 (9)
Kokaiini tootmine: istandus
Sipa/Scanpix

USA president George Bush teatas teisipäeval, et Boliivia ei tee enam koostööd narkootikumidevastases võitluses ja seega on riik sattunud vastavasse musta nimekirja. USA abi Boliiviale ei ole siiski vähendatud.

Lisaks suurele kokaiinitootjale Boliiviale on riikide nimekirjas, kes USA sõnul ei täida rahvusvahelisi kohustusi narkootikumide tootmise ja salakaubaveo vastu võitlemisel, Venezuela ja Birma, vahendab Associated Press.

Neid riike võib oodata oluline USA abi vähendamine, kuigi Venezuela ja Boliivia puhul seda ei rakendata.

Bush leiab enda sõnul, et Venezuela demokraatlike institutsioonide ja Boliivia kahepoolsete programmide toetamine on USA rahvuslike huvide seisukohalt eluliselt tähtis.

Washingtoni ja La Pazi suhted halvenesid eelmisel nädalal seoses vastastikku suursaadikute maalt väljasaatmisega. Boliivias süveneb järjest poliitiline vastasseis president Evo Moralese ja parempoolse opositsiooni vahel.

Bushi administratsioon teatas, et kõik USA narkootikumidevastase programmi töötajad ja rahukorpuse vabatahtlikud on turvalisuse huvides Boliiviast välja viidud. Riigidepartemang teatas, et organiseerib vähemalt kaks evakuatsioonilendu Boliiviast lahkuda soovivate ameeriklaste koju viimiseks.