USA on nõus jagama EL-ile infot jälgimisprogrammi kohta

 (15)
PRISM
PRISMFoto: , Scanpix

USA nõustus jagama Euroopa Liidule informatsiooni oma laiaulatusliku interneti- ja telefonijälgimisprogrammi PRISM kohta, ütles EL-i kõrge ametnik reedel.

USA nõustus jagama Euroopa Liidule informatsiooni oma laiaulatusliku interneti- ja telefonijälgimisprogrammi PRISM kohta, ütles BNS-i vahendusel EL-i kõrge ametnik reedel.

Euroopa Komisjoni siseasjade volinik Cecilia Malmström ja õigusvolinik Viviane Reding said Dublinis peetud kõnelustel USA justiitsministrilt Eric Holderilt nõusoleku infot jagada.

Malström ütles Twitteri vahendusel, et otsustati moodustada transatlantiline ekspertrühm PRISM-i kohta täiendava info saamiseks ja jälgimise õiguslike aspektide arutamiseks.

Üks EL-i allikas ütles, et USA tutvustas Brüsselile PRISM-i programmi üksikasju ja jälgimisprogrammi juriidilist külge.

EL-i ja USA ametnikud kohtusid varem kokkulepitud ministrite kõneluste raames.

Euroopa Liidu mured on seotud USA riikliku julgeolekuameti (NSA) endise töötaja Edward Snowdeni paljastustega, mis tõid avalikuks, et Ühendriikides kuulatakse salaja pealt miljoneid telefonikõnesid ning sealsed eriteenistused käivitasid 2007. aastal ülisalajase programmi PRISM, mis tagab neile juurdepääsu üheksa suure IT-firma serverite andmetele.

Reding kirjutas USA justiitsministrile ja avaldas muret, et PRISM "mõjutab ebasoodsalt EL-i kodanike põhiõigusi".