USA: NATO-l on poliitiline tahe Iraaki minna

 (15)

USA teatas neljapäeval, et NATO rolli üle Iraagis on veel vara ametlikke kõnelusi pidada, kuid alliansi liikmesriikidel on tugev poliitiline tahe Iraagi stabiliseerimisele kaasa aidata.

“Alliansis on selgelt väga tugev poliitiline tahe, et NATO Iraagis rohkem kaasa lööks,” ütles USA suursaadik NATO-s Nicholas Burns enne reedel Münchenis algavat alliansi kaitseministrite kohtumist.

“Mitmed Euroopa liitlased on esinenud ettepanekuga, et NATO võtaks endale (Iraagis) kollektiivse rolli nagu USA,” lisas ta.

Washington on pakkunud, et 19-liikmeline allianss võtaks üle Poola juhitud rahvusvahelise armeekontingendi juhtimise Iraagi keskosas. Diplomaatide sõnul võib allianss hakata juhtima ka sõjalisi operatsioone Iraagi lõunaosas.

Pidades meeles Saksamaa ja Prantsusmaa vastuseisu USA juhitud sõjale ning sügavat kriisi NATO-s enne invasiooni algust, ei ole USA selles küsimuses survet avaldanud.

Burns ütles, et Münchenis on ilmselt keskseks teemaks NATO plaanid laiendada rahuvalveoperatsioone Afganistanis väljapoole Kabuli ning rolli võtmist Iraagis arutatakse valmistumisel alliansi tippkohtumiseks juuni lõpul Istanbulis.

“Ma arvan, et praegu on NATO jaoks liiga vara ametlikult kaaluda ametlikku rolli Iraagis… Arutlused tulevad hiljem, võib-olla kevadel või suve algul, kui me läheneme Istanbuli tippkohtumisele,” märkis Burns.

Diplomaatide sõnul ei võta NATO mingit olulist rolli Iraagis enne, kui USA okupatsioonijõud loovutavad võimu iraaklastele.

Prantsusmaa, Saksamaa ja alliansi teised liikmed võivad ka nõuda ÜRO julgeolekunõukogu mandaati NATO missioonile ning Iraagi uus valitsus peab ka esitama vastava kutse.