USA moderniseerib Taiwani hävitajaid, Hiina süüdistab siseasjadesse sekkumises

 (4)
USA moderniseerib Taiwani hävitajaid, Hiina süüdistab siseasjadesse sekkumises
Reuters/Scanpix

Hiina mõistis hukka USA lepingu Taiwaniga viimase vananevate USA päritolu hävituslennukite F-16 moderniseerimiseks. Hiina süüdistab USA-d räiges sekkumises oma siseasjadesse.

Hiina asevälisminister Zhang Zhijun ütles, et 5,85 miljardi dollari suurune tehing on sügavalt ekslik signaal Taiwani iseseisvust pooldavatele separatistlikele jõududele, vahendab BBC News.

„Peab mainima, et see USA-poolne ekslik kurss kahjustab vältimatult Hiina-Ameerika suhteid ja koostööd militaar-, julgeoleku- ja muudel aladel,“ ütles Zhang ministeeriumi veebilehel tehtud avalduses. „Hiina kutsub USA-d üles selgelt mõistma Taiwanile relvade müümise teravat tundlikkust ja tõsist kahjulikkust ning võtma Hiina kindlat seisukohta tõsiselt.“

USA ametnike sõnul läbivad hävitajad F-16 A/B uuenduse, mille käigus viiakse nad samale tasemele kui arenenumad mudelid C/D.

„Pärast moderniseerimist paraneb õhujõudude lahinguvõimekus tohutult,“ ütles Taiwani kaitseminister Kao Hua-chu pressikonverentsil Taipeis.

Siiski üritab Taiwan osta USA-lt ka üle 60 F-16 C/D hävitaja, mida peetakse Hiina moodsaimate sõjalennukite vastu enam võitlusvõimelisteks.