USA luureametnikud: Vene häkkerid võisid endast meelega jälgi jätta, et meie ees uhkustada

 (15)
USA luureametnikud: Vene häkkerid võisid endast meelega jälgi jätta, et meie ees uhkustada
Foto: Tanel Meos

Reutersiga vestles kolm erinevat ametnikku, kes märkisid, et demokraatliku partei riiklikku komiteed tabanud küberrünnak oli lohakam kui tavaliselt Vene kurjategijate ja luurega seostatud rünnakud.

Üks luureametnik tõi näiteks, et häkkerid kasutasid vene tähti, töötasid Venemaa aja järgi ja puhkasid Vene riigipühade ajal. „Üks võimalus on, et need kutid olid erakordselt lohakad, aga siis jääb segaseks, kuidas nad said tabamatult tegutseda,“ ütles ametnik. „Või siis nad tahtsid, et me teaksime, et nad on venelased.“ Jälgede jätmise motivatsioon võiks ametnike hinnangul olla soov näidata, et Moskva on võimas küberjõud, keda Washington peab austama.

Erasektori esindajad väljendasid selle teooria osas siiski kahtlust, ehkki nõustusid üksmeelselt, et Wikileaksi kaudu demokraatide failide lekitajad olid tõepoolest pärit Venemaalt. Andmeleket analüüsinud ekspertide sõnul leidus kirillitsas tähti ainult failide metaandmetes ja ühes veateates, mis oleksid võinud ka kergesti märkamatuks jääda. Ka teisi viiteid Venemaa osalusele oli eraekspertide hinnangul liiga keeruline tuvastada, et tegu võiks olla tahtliku märguandega. Pigem olevat asi selles, et Vene häkkerite tegevus on viimastel aastatel muutuud agressiivsemaks ja kergemini tuvastavaks, eriti siis, kui nad tahavad kiiresti töötada.