USA leht: OSCE vaatlusmissioon Ukrainas on kurt, tumm ja pime, venelased ei luba neile isegi binokleid

 (134)
USA leht: OSCE vaatlusmissioon Ukrainas on kurt, tumm ja pime, venelased ei luba neile isegi binokleid
OSCE vaatlejad Donetski regioonisFoto: AFP

Hiljuti sõjapiirkonda külastanud New York Timesi ajakirjanik märgib kolmapäeval ilmunud artiklis, et Ukraina sõjaväe ja venemeelsete võitlejate tulevahetused algavad tavaliselt pärast seda, kui vaatlejad on päevatöö lõpetanud.

„Öösiti pole neid kunagi näha,“ ütles kohalik elanik Tatjana Petrova vaatlejate kohta. „Õhtuti vaatan õue ja nad on läinud. Ja siis algab „kontsert“ pihta.“

Kuigi OSCE vaatlejad töötavad ainult päeva ajal, on nende tegevus ka sel ajal täiesti hambutu, märgib leht. Vaatlejate minemapeletamiseks piisab ühe või teise vaenupoole komandöri antud korraldusest. Ükskord nägi ajakirjanik Andrew Kramer artikli jaoks materjali kogudes pealt, kuidas üksik Ukraina medõde käskis vaatlejatel minema kaduda. Need kuulasid sõna.

„Me kutsume neid kurtideks, tummadeks ja pimedateks,“ ütles medõde, kes tutvustas end hüüdnimega Romaška. „Nad ei tea midagi, nad ei näe midagi. Nad on liiga pehmekesed.“

Vaatlusmissiooni mõttetust näitab seegi, et Vene pool ei luba vaatlejatel isegi binokleid kasutada. Vastuseks Euroopa ja USA protestidele ütles Aleksandr Lukaševitš, Venemaa alaline esindaja OSCE-s, et „võimalus binokleid kasutada on kaalumisel.“ Kaalumine kestab praeguseni.