USA kiirendab rakettide ja droonide tarneid Iraagile

 (5)
USA kiirendab rakettide ja droonide tarneid Iraagile
HellfireFoto: Ethan Miller, AFP

Ameerika Ühendriigid teatasid esmaspäeval, et kiirendavad rakettide ja luuredroonide tarneid Iraagile ajal, kui Bagdadi valitsus võitleb Al-Qaidaga seotud mässuliste vastu.

Valge Maja lükkas samal ajal tagasi väited, et sõjategevus, mille käigus vallutasid mässulised Falluja linna, on president Barack Obama vägede Iraagist väljatoomise otsuse tagajärg, vahendab AFP.

USA asepresident Joe Biden rääkis telefoni teel Iraagi peaministri Nuri al-Malikiga ning väljendas muret terroristide käes kannatavate inimeste üle Iraagis, teatas Valge Maja.

„Maliki kinnitas Iraagi sunniitide juhtide ja kogukondadega tiheda koostöö tegemise vajadust äärmuslaste isoleerimiseks,“ öeldi Valge Maja avalduses.

Seotud lood:

Pentagon teatas, et Washington kiirendab veel saja raketi Hellfire tarneid. Raketid oli kavas Iraaki saata järgmiste kuude jooksul.

Kolonel Steven Warren ütles, et Iraaki saadetakse täiendavalt ka kümme vaatlusdrooni ScanEagle.

Algselt tankitõrjerelvaks mõeldud rakette Hellfire saab välja tulistada helikopteritelt või sõjalennukitelt.

Droonid ScanEagle on madala hinnaga kolmemeetrised õhusõidukid, mis on võimelised 24 tundi õhus püsima.

75 Hellfire raketti anti Bagdadile üle detsembri keskel.

Pärast seda on Iraagis puhkenud lahingud Anbari provintsis, mis on olnud peamine vastupanukeskus pärast 2003. aastal alanud USA invasiooni.

Eelmisel nädalal vallutasid Al-Qaidaga seotud rühmituse Iraagi ja Levanti Islamiriik (ISIL) võitlejad Falluja linna, kus toimusid Iraagi sõja ajal kõige verisemad lahingud.

Kolonel Warreni sõnul teeb USA Iraagiga koostööd strateegia väljatöötamisel Al-Qaidaga seotud rühmituste isoleerimiseks, et julgeolekujõududega koos tegutsevad kohalikud hõimud võiksid nad asustatud piirkondadest välja ajada.

Warren kordas siiski USA riigisekretäri John Kerry varasemaid avaldusi, mille järgi ei naase USA väed Iraaki sõjalistes operatsioonides abi andma.