USA ja Kuuba vahel toimus kõrgeimal tasemel kohtumine viimase enam kui 50 aasta jooksul

 (3)
USA ja Kuuba vahel toimus kõrgeimal tasemel kohtumine viimase enam kui 50 aasta jooksul
Foto: Handout, Reuters

USA ja Kuuba vahel toimus kõige kõrgetasemelisem kohtumine viimase enam kui poole sajandi jooksul, kui Ameerika riikide tippkohtumisel Panamas pidasid kinniste uste taga läbirääkimisi riigisekretär John Kerry ja välisminister Bruno Rodríguez.

USA riigidepartemang on teadetekohaselt soovitanud eemaldada Kuuba terrorismi toetavate riikide nimekirjast, vahendab BBC News.

USA president Barack Obama ja Kuuba riigipea Raúl Castro peaksid lähipäeval samal üritusel samuti esimest korda omavahel kohtuma.


Kerry ja Rodríguezi kohtumise kohta on teada vähe üksikasju. Viimane sellega võrreldav kohtumine leidis aset 1959. aastal, kui Fidel Castro kohtus tollase asepresidendi Richard Nixoniga.

Riigidepartemangu soovitusest eemaldada Kuuba terrorismi toetavate riikide nimekirjast teatas senati välisasjade komitee liige Ben Cardin, kelle sõnul on see kuudepikkuse tehnilise ülevaatuse tulemus ning oleks tähtis samm edasi jõupingutustes arendada Kuubaga viljakamaid suhteid.

Kuuba on üks neljast riigist, mida USA süüdistab korduvas ülemaailmse terrorismi toetamises. Ülejäänud on Iraan, Sudaan ja Süüria.

Kuuba nimekirjast eemaldamine võiks viia finantspiirangute leevendamiseni Kuuba ligipääsule laenudele ja abile.

Kui Obama riigidepartemangu soovituse teoks teeb, on kongressil 45 päeva aega otsustada, kas seda lubada või mitte.