USA ja Hiina vahetavad sanktsioonidega hoope, Hongkongi privileegid kaovad

 (15)
USA ja Hiina vahetavad sanktsioonidega hoope, Hongkongi privileegid kaovad
Presidendid Donald Trump ja Xi Jinping eelmisel aastal G20 tippkohtumisel.Foto: Kevin Lamarque, REUTERS

Viimastel päevadel on USA kehtestanud uusi sanktsioone Hiinale nii Hongkongi julgeolekuseaduse kui uiguuride tagakiusamise tõttu. Hiina välisministeeriumi sõnul on tegu tõsise Hiina siseasjadesse sekkumisega ning lubatakse võrdväärselt vastata.

Möödunud nädalal kuulutas USA välisminister Mike Pompeo välja sanktsioonid Hiina poliitikute suhtes, kes riigidepartemangu hinnangul vastutavad moslemivähemuse inimõiguste rikkumise eest Xinjiangi Uiguuri autonoomses piirkonnas. Üheks sanktsioonide sihtmärgiks on Xinjiangi kommunistliku partei peasekretär Chen Quanguo.

Pompeo kritiseeris Hiina võimude teguviisi: „USA reageerib kohutavatele ja süstemaatilistele rikkumistele Xinjiangis." BBC-le lekitatud dokumentide kohaselt saadeti Lõuna-Xinjiangis ühe nädala jooksul vangilaagritesse lausa 15 000 uiguuri. Hiina ametivõimude sõnul on tegu ümberõppelaagritega, mille eesmärgiks on vähendada religioosset äärmuslust.

Hiina välisministeerium kritiseeris avalduses USA tõsist sekkumist Hiina sisepoliitikasse. Vastukaaluks kehtestas Hiina ka omapoolsed sanktsioonid ning hoiatati, et edasiste USA sammude puhul ollakse samuti valmis vajalikus mastaabis vastama. Hiina võttis sarnaselt USA-ga sanktsioonidega sihikule poliitikud.

Seotud lood:

Sanktsioonide peamisteks sihtmärkideks olid välispoliitiliselt mõjukad vabariiklastest senaatorid Marco Rubio ja Ted Cruz, kes on ärgitanud president Trumpi hoidma Hiina suhtes karmi joont. Cruz reageeris enda suhtes kehtestatud sanktsioonidele naljaga: „Tahtsin minna perega Pekingisse suvepuhkusele, seda kohe pärast Teherani külastamist." Samuti tabasid sanktsioonid asjassepuutuvaid riigidepartemangu ja kongressi ametnikke.

Teisipäeval allkirjastas president Trump eelnõu, mis reaktsioonina uuele Hongkongi julgeolekuseadusele näeb ette sanktsioonide kehtestamist Hiina ametnikele ja ettevõtetele, kes piiravad eristaatusega piirkonna autonoomiat. Eelnõu saavutas eelnevalt tugeva toetuse kongressis nii vabariiklastelt kui demokraatidelt.

Samuti allkirjastas Trump määruse, millega kaovad Hong Kongi senised privileegid: lõppevad vangide väljaandmine, kohalike politseinike väljaõpe ameeriklaste poolt ning akadeemilised partnerluslepped. Trumpi sõnul koheldakse kaubandussuhete aspektist Hongkongi nüüd võrdväärselt Mandri-Hiinaga. Määruse kohaselt saavad ametnikud tühistada Hongkongi suunalisele ekspordile antud kaubanduslitsentse.

Hiina on lubanud eilsele otsusele reageerida omapoolsete sanktsioonidega. Väliministri Wang Yi hinnangul pole kahe riigi vahelised suhted olnud nii sügavas madalseisus alates diplomaatiliste suhete sõlmimisest 1979. aastal.