USA: Hodorkovski protsess on õigussüsteemi kuritarvitamine

 (10)
USA: Hodorkovski protsess on õigussüsteemi kuritarvitamine
AP/Scanpix

USA, Suurbritannia ja Saksamaa kritiseerisid uut kuueaastast vanglakaristust, mille määras Moskva kohus naftafirma Jukos endisele juhile Mihhail Hodorkovskile.

Hodorkovski, kelle kaheksa-aastane vanglakaristus maksudest kõrvalehoidmise eest hakkab lõppema, peab vangis istuma 2017. aastani riisumise ja rahapesu eest, vahendab BBC News.

Pärast kohtuotsuse langetamist ütles USA riigidepartemangu pressiesindaja Mark Toner Washingtonis, et on mures õigussüsteemi kuritarvitamise pärast ebaõigetel eesmärkidel, eriti nüüd, kui Hodorkovskile ja Lebedevile on määratud maksimumkaristused.

Hiljem ütles USA administratsiooni anonüümseks jäänud kõrge ametnik Reutersile, et kohtuotsus võib raskendada Venemaa oodatavat liitumist maailma kaubandusorganisatsiooni WTO-ga 2011. aastal.

Saksamaa liidukantsler Angela Merkel teatas, et on kohtuotsuses pettunud. „Jääb mulje, et kohtuprotsessis mängisid oma rolli poliitilised motiivid,” ütles Merkel.

Suurbritannia välisminister William Hague ütles, et on sügavalt mures ja kutsus Venemaad üles austama õigluse põhimõtteid ning rakendama seadusi mittediskrimineerival ja proportsionaalsel viisil.