USA esitas Julian Assange’ile 17 uut süüdistust

 (6)
USA esitas Julian Assange’ile 17 uut süüdistust
Foto: HANNAH MCKAY, REUTERS

USA justiitsministeerium esitas WikiLeaksi asutajale Julian Assange’ile 17 uut süüdistust salastatud allikate nimede omandamises ja ebaseaduslikus avaldamises. Eelmisel kuul esitati talle süüdistus vandenõus koos endise luureanalüütiku Chelsea Manninguga Pentagoni arvutivõrku ligipääsu saamiseks.

Assange’i süüdistatakse USA spionaažiseaduse rikkumises salastatud sõjaliste ja diplomaatiliste dokumentide avaldamise näol 2010. aastal, vahendab BBC News.

Süüdistuses öeldakse, et Assange õhutas korduvalt salastatud informatsioonile ligi pääsenud allikaid seda varastama ja WikiLeaksile avaldamiseks üle andma.

Kui Manning hakkas sellist materjali jagama, õhutas Assange teda süüdistuse järgi saladokumentide varastamist jätkama ja nõustus teda aitama sõjaväe arvuti salasõna murdmisel.

Assange „paljastas inimallikate nimed ning tekitas tõsise ja kohese ohu inimelule”, öeldakse süüdistuses. Avaldati afgaanide, iraaklaste, hiinlaste ja iraanlaste nimed.

Paljude süüdistuste eest on ette nähtud kuni kümneaastane vanglakaristus, mis tähendab, et süüdimõistmise korral ootab Assange’i aastakümneid vanglaelu.

USA abipeaprokurör John Demers ütles, et ministeerium võtab tõsiselt ajakirjanike rolli demokraatias, aga Assange ei ole ajakirjanik.

Assange kannab praegu karistust Suurbritannia Belmarshi vanglas. Rootsi võimud taotlevad tema väljaandmist pärast temavastaste vägistamissüüdistuste uurimise uuesti avamist.