Operatsioon Abu Anas al-Libi tabamiseks leidis aset Liibüa valitsuse teadmisel, ütles USA ametiisik uudistekanalile CNN, vahendab BNS.

Libile lähedase allika sõnul võtsid kolmel autol saabunud relvastatud isikud ta kinni pärast hommikupalvust oma kodu lähedal pealinnas Tripolis.

Varem samal päeval olid USA merejalaväe eriüksuse Navy SEAL liikmed korraldanud operatsiooni Somaalia lõunaosas, rünnates islamistliku rühmituse Al-Shabaab juhtliikme maja sadamalinnas Bawares.

USA valitsus on pannud Libi tabamise eest välja viis miljonit dollarit. Libi, kodanikunimega Abdul Hamed Al-Raghie on lülitatud FBI kõige tagaotsitumate terroristide nimekirja.

Ta mõisteti süüdi USA ringkonnakohtus New Yorgis väidetava võtmerolli eest 7. augustil 1998 toime pandud rünnakutes Ühendriikide saatkondadele Dar es Salaamis ja Nairobis, mis nõudsid enam kui 200 inimese elu.

Libi (49) tabamine tähendab 15 aastat kestnud jõupingutuste lõppu ning võimaldab ta tuua Ühendriikidesse kohtu ette.

Arvatav Al-Qaeda arvutispetsialist veetis mõnda aega Sudaanis, kus 1990. aastate alguses oli Osama bin Ladeni baas. Kui bin Laden oli sunnitud Sudaanist lahkuma, ilmus Libi 1995. aastal välja Suurbritannias, kus ta sai ebaselgetel asjaoludel asüüli ja elas Manchesteris.

Scotland Yard vahistas ta 1999. aastal, kuid oli sunnitud tõendite puudumise tõttu vabastama, misjärel Libi Ühendkuningriigist pages.

Teadaolevalt saabus kunagine Gaddafi-vastane aktivist Libi tagasi Liibüasse 2011. aasta kodusõja ajal, mis viis diktaator Muammar Gaddafi kukutamise ja tapmiseni.

Tema pere oli naasnud Liibüasse aasta enne Gaddafi-vastast ülestõusu viimase poja Seif al-Islami algatusel, kes püüdis otsida lepitust vägivallast loobunud mässulistega.

Gaddafi kukutamise järel on Liibüas valitsenud seadusetus ja kaos. Möödunud aastal ründasid mässulised USA konsulaati Benghazis, tappes suursaadiku ja veel kolm ameeriklast. Ametlike dokumentide kohaselt ei ole Libit selle rünnakuga seostatud.