ÜRO: Põhja-Korea ei näi tuumaprogrammi tapvat

 (20)
ÜRO: Põhja-Korea ei näi tuumaprogrammi tapvat
Foto: SAUL LOEB, AFP

ÜRO Julgeolekunõukogu raport paljastab, et Põhja-Korea ei ole peatanud oma tuuma- ega raketiprogrammi, jätkates ÜRO sanktsioonide rikkumist, üritades endiselt rakettidega äritseda.

ÜRO raporti kohaselt tehti ekspertide poolt kindlaks, et Põhja-Korea ei järgi ÜRO sanktsioone, jätkates maailmaorganisatsiooni resolutsioonide eiramist ja suurendades ebaseaduslikku naftatoodete, kivisöe jm müümist, vahendab uudistekanal BBC.

Teadaolevalt ei ole riik teinud oma tuuma- ja raketiprogrammile lõppu ning jätkab äritsemist merel, üritades välismaiste vahendajate kaudu müüa relvi ja sõjatehnikat riikidele nagu Liibüa, Jeemen ja Sudaan.

ÜRO Julgeolekunõukogule esitati salajane raport reedel ja sealt jõudis see ka ajakirjanike valdusesse. Õige pea pärast raporti lekkimist, astus avalikkuse ette USA välisminister Mike Pompeo, kes alles hiljuti põhjakoeralasi väisas, hoiatades riike, sh Venemaad ja Hiinat, sanktsioonide rikkumise eest ettevõtlusalase jm koostöö näol.

Juba nädala eest tuli USAl tunnistada, et hoolimata Kim Jong-uni lubadustest tuumarelvistuda, jätkab isolatsionistlik riik ballistiliste rakettide väljatöötamist ja tuumaprogrammi arendamist.