ÜRO: Põhja-Jäämere jää sulab rekordkiirusega

 (26)
ÜRO: Põhja-Jäämere jää sulab rekordkiirusega
Foto: Vladimir Baranov, RIA Novosti

Põhja-Jäämere jää sulas erakordselt palaval 2012. aastal rekordkiirusega, mis annab alust muretseda kliimamuutuste ja sellest tulenevate äärmuslike ilmanähtuste pärast, teatas ÜRO meteoroloogiaagentuur (WMO) neljapäeval.

WMO raportist eelmise aasta olukorra kohta selgus, et jääsulamishooajal augustist septembrini oli jää all vaid 3,4 miljoni ruutkilomeetri suurune ala Põhja-Jäämerest. Seda on 18 protsenti vähem kui eelmisel rekordsoojal aastal 2007, teatab AFP BNS-i vahendusel.

WMO peasekretäri Michel Jarraud' sõnul on tegemist murettekitava märgiga kliimamuutustest. "Lisaks pakkus möödunud aasta meile muid ekstreemsusi, nagu põuad ja troopilised tsüklonid. Niisuguseid nähtusi on alati esinenud, kuid äärmuslike ilmaolude füüsilisi ilminguid mõjutavad üha enam kliimamuutused," märkis ta.

"Võtame ühe näite. Kuna merepinna tase on ülemaailmselt 20 sentimeetrit kõrgem kui aastal 1880, uputavad Sandy-sugused orkaanid rannikualasid senisest rohkem," rääkis Jarraud.

Lisaks on peasekretäri sõnul murettekitav atmosfääri madalamate kihtide soojenemine. "Atmosfääris sisalduvate kasvuhoonegaaside kontsentratsioon jätkab tõusmist," lausus ta.