Samaaegselt tähendab pikaajaline ebastabiilsus ja konfliktid Afganistanis, Somaalias ja mujal, et miljonid sealt pärit inimesed on jätkuvalt liikumises või, üha kasvavas trendis, surutud aastateks ühiskonna ääremaile pikaajaliste sisepõgenike või pagulastena, elades halvavas ebakindluses. Maailma konfliktide ja nende põhjustatud kohutavate kannatuste tagajärgede seas on üha nähtavamalt ka dramaatiline kasv pagulaste arvus, kes võtavad ohutusse jõudmise nimel ette eluohtliku meretee, sealhulgas Vahemerel, Adeni lahel ja Punases merel ning Kagu-Aasias.
UNHCR-i raport näitab, et ainuüksi 2014. aastal oli sunnitud oma kodudest põgenema 13,9 miljonit inimest – neli korda rohkem inimesi kui 2010. aastal. Üle maailma oli kokku 19,5 miljonit pagulast (kasv võrreldes 16,7 miljoniga 2013. aastal), 38,2 miljonit siseriiklikult ümberasunut (kasv võrreldes 33,3 miljoniga 2013. aastal) ning 1,8 miljonit inimest, kelle varjupaigataotluse osas ei oldud veel otsust tehtud (kasv võrreldes 1,2 miljoniga 2013. aastal).
“Suurte puudujääkidega rahastuses ja laiade erinevustega sõjaohvrite kaitsmises üle maailma, on inimesed, kes vajavad kaastunnet, abi ja varjupaika, hüljatud,” ütles Guterres. “Pretsedenditult suure sundrände ajastul vajame me pretsedenditut humanitaarset sekkumist ja uut ülemaailmset pühendumust sallivusele ning konfliktide ja tagakiusamise eest põgenevate inimeste kaitsmisele.”
Süüria on maailma suurim siseriiklikult ümberasunud inimeste (7,6 miljonit) ja ka pagulaste (3,88 miljonit 2014. aasta lõpus) päritoluriik. Afganistan (2,59 miljonit) ja Somaalia (1,1 miljonit) on suuruselt järgmised pagulaste päritoluriigid.