ÜRO: Jaapan palus appi piiratud arvu päästemeeskondi

 (13)
ÜRO: Jaapan palus appi piiratud arvu päästemeeskondi
AP/Scanpix

Ülivõimsast 8,9-magnituudisest maavärinast laastatud Jaapan palus appi piiratud arvu rahvusvahelisi päästemeeskondi, teatas ÜRO reedel.

"Jaapan on esitanud palve rahvusvaheliste otsingu- ja päästerühmade saatmise, kuid ainult käputäie kohta," ütles ÜRO humanitaarasjade koordineerimise büroo (OCHA) pressiesindaja Elisabeth Byrs Genfis Reutersile. Ta ei täpsustanud arvu, vahendas BNS.

Veidi varem teatas ÜRO, et maavärina ja tsunami läbi kannatada saanud Jaapanisse on valmis suunduma 68 otsingu- ja päästemeeskonda 45 riigist, kaasa arvatud Eestist.

Jaapani kirdeosa tabanud ülivõimsas maavärinas hukkus tõenäoliselt üle tuhande inimese, teatas laupäeval kohaliku aja järgi uudisteagentuur Kyodo.

Jaapani ajaloo kõige tugevam maavärin

USA geoloogide kinnitusel on tegu kõige tugevama maavärinaga Jaapani kirjutatud ajaloo jooksul. Eelmine rekord pärines 1707. aasta 28. oktoobrist, mil 8,6-magnituudine maavärin tabas Chubu piirkonda Honshu edelaosas. Väidetavalt oli siis hukkunuid 5000, selgitas CNNi spetsialist Sean Morris.

Nimetatud maavärin tekitas ka kümme meetrit kõrge tsunami ning mõne teadlase hinnangul põhjustas tõuge ka 49 päeva hiljem Fuji vulkaanipurske.

Ametlike andmete kohaselt toimus maailma ajaloo tugevaim maavärin 1960. aasta 22. mail Tšiilis - magnituude oli 9,5.