ÜRO eriesindaja Süürias: konflikt on jõudnud enneolematute õudusteni

 (22)
ÜRO eriesindaja Süürias: konflikt on jõudnud enneolematute õudusteni
Lakhdar BrahimiFoto: Salvatore Di Nolfi, AP

Süüria konflikt on jõudnud enneolematute õudusteni, ütles rahusaadik Lakhdar Brahimi ÜRO julgeolekunõukogu ees esinedes. ÜRO ja Araabia Liiga eriesindaja sõnul hävitatakse Süüriat tükkhaaval ning sellel on sünged tagajärjed laiemale regioonile.

Brahimi on üritanud kriisile lahendust leida rahuplaani alusel, mis kiideti heaks rahvusvahelisel konverentsil 2012. aasta juunis, vahendab BBC News.

„Jõutud on enneolematute õudusteni. Tragöödial ei ole lõppu,“ ütles Brahimi diplomaatide sõnul 15-liikmelise julgeolekunõukogu suletud istungil. „Riik laguneb kõigi silme all. Ainult rahvusvaheline kogukond saab aidata ning eelkõige julgeolekunõukogu.“

Hiljem ajakirjanikele kõneldes ütles Brahimi, et valitsus ja opositsioon hävitavad kahepeale Süüriat tükkhaaval.

„Regiooni lükatakse olukorda, mis on äärmiselt halb,“ ütles Brahimi. „Seetõttu usun ma, et julgeolekunõukogu ei saa enam öelda: „Meil on eriarvamused, sellepärast ootame paremaid aegu.“ Minu arvates peavad nad nendest probleemidest kohe kinni hakkama.“

USA, Suurbritannia, Prantsusmaa ja teised lääneriigid on nõudnud resolutsioone, mis ähvardavad president Bashar al-Assadi valitsust sanktsioonidega.

Venemaa ja Hiina on aga sellised resolutsioonid kolm korda vetostanud. Süüria lähedane liitlane Moskva keeldub lisaks toetamast üleskutseid Assadi tagasiastumiseks.