ÜRO ekspert: satelliidipildid näitavad, et Aleppo abikolonn langes õhurünnaku ohvriks

 (24)
ÜRO ekspert: satelliidipildid näitavad, et Aleppo abikolonn langes õhurünnaku ohvriks
Pihtasaanud Aleppo abikonvoiFoto: AFP

ÜRO satelliidiprogrammi UNOSAT ekspert Lars Bromley sõnul näitab avalike satelliidiandmete analüüs, et 20. septembril Aleppo lähistel hävitatud abikolonni tabasid õhust heidetud pommid.

Septembrikuises rünnakus hävitati 18 ÜRO märgistusega veokit, ladu ja haigla, hukkus umbes 20 inimest. USA on varem teatanud, et rünnakupaiga kohal nähti kaht Vene lennukit. Venemaa eitab enda lennukite kohalviibimist ja kinnitab, et kolonn süttis ise põlema.

Bromley ütles kolmapäeval, et tavaliselt viitavad õhurünnakutele rünnakupaiga lähistel leiduvad suured pommikraatrid. Satelliidifotodel on näha üht sellist hiiglaslikku kraatrit, mille tekitas Bromley sõnul praktiliselt kindlasti lennukipomm, mitte kahuri- või mortiirituli.

Ekspert lisas, et kraater on nähtav vaatamata sellele, et Aleppo piirkonnas oli ennegi ulatuslikke purustusi ja pommid langesid juba olemasolevatele varemetele.

ÜRO ametlikes teadetes on toimunut nimetatud lihtsalt „rünnakuks.“ ÜRO peasekretär Ban Ki-Moon teatas reedel, et maailmaorganisatsioon alustab juhtunu uurimiseks juurdlust. UNOSATi teatel pole uurijad seni nende analüüse näha soovinud, ent UNOSAT on valmis neid jagama.