Klimkin rõhutas neljapäevasel pressikonverentsil eelkõige vajadust jätkata rahvusvahelist survet Venemaale, et see täidaks Donbassis Minski vaherahulepinguid. „Iga päev saab inimesi surma ja haavata, jätkub Venemaa võitlejate, relvade ja laskemoona sissevedu,“ ütles Klimkin.

Ministri sõnul on rahu olulisimateks eeltingimusteks pingelõdvendus, kahuritule lõpetamine ning OSCE juurdepääs kogu Donbassile, sealhulgas piirialadele, samuti OSCE relvastatud politseimissiooni kohaletoomine ja kõigi Vene sõdurite väljatõmbamine. Vaid nende tingimuste täitmise korral saavad toimuda Donbassis vabad ja õiglased kohalikud valimised, märkis minister.

„Praegu on Donbass Venemaa protektoraat, mida juhitakse maffia stiilis ja Venemaa poolt võimule pandud inimeste poolt,“ lisas Klimkin. „2. novembril korraldatud libavalimisi ei ole tunnustanud ükski riik, sealhulgas ka mitte Venemaa.“

Kohalike elanike meelsust kommenteerides kinnitas Ukraina välisminister, et kuigi okupeeritud Donbassi ja Krimmi elanikud on Venemaa propaganda mõju all, tahab enamik elanikke naasta normaalse elu ja Ukraina seaduste juurde.

Vastuseks küsimusele, kas Venemaa suhtes sõbralikud Euroopa riigid ei võiks kallutada ühendust Vene-vastaseid sanktsioone lõdvendama, märkis Eesti välisminister Marina Kaljurand, et usub sanktsioonide jätkumist. „Euroopa Liit on täna ühtne ja on korduvalt välja öelnud, et sanktsioonide lõdvendamisest saab juttu olla ainult siis, kui Venemaa täidab Minski kokkuleppeid. Täna ei ole ühtki märki selle kohta, et Venemaa kavatseks hakata kokkuleppeid täitma, nii et ma olen kindel, et sanktsioonid pikendatakse.“

Klimkin lisas, et sanktsioonide jätkamine on ka Euroopa Liidu huvides, kuna sellega kinnitatakse oma põhimõtete ja väärtuste kaitsmist. „Igasugune signaal, nagu sanktsioonid poleks olnud tõhusad, töötab vastu eesmärgile panna Venemaa Minski leppeid täitma,“ ütles Klimkin. Ta lisas, et sanktsioonide peatamine tähendaks Venemaa jaoks kinnitust, et ta võib teha Donbassis, mida soovib. „Venemaa ei pea sõda mitte ainult Ukraina vastu, Venemaa on hübriidsõjas kogu Euroopaga,“ ütles minister.

Mõlemad ministrid rõhutasid vajadust sõlmida Euroopa Liidu ja Ukraina vahel kiiresti viisavabaduslepe. „Ukraina on täitnud omapoolsed tingimused ja nüüd on Euroopa Liidu asi täita oma lubadus,“ rõhutas Kaljurand. „Tõstatame selle küsimuse ka järgmisel EL-i välisasjade nõukogul.“