Ukraina ülemraada kuulutas Venemaa agressorriigiks ning „rahvavabariigid“ terroriorganisatsioonideks

 (125)
Ukraina ülemraada kuulutas Venemaa agressorriigiks ning „rahvavabariigid“ terroriorganisatsioonideks
Foto: ANDREW KRAVCHENKO, AFP

Ukraina ülemraada kiitis heaks avalduse Venemaa agressorriigiks kuulutamise kohta ja kutsus ka teiste riikide parlamente ja rahvusvahelisi organisatsioone Venemaad agressorriigiks kuulutama ja talle tugevamat survet avaldama ning tunnistama „rahvavabariigid“ terroriorganisatsioonideks.

Otsuse vastuvõtmise poolt ülemraada erakorralisel istungil oli teisipäeval 271 saadikut kohal viibinud 289-st, vahendab Interfax-Ukraina.

„Ülemraada kuulutab Vene Föderatsiooni agressorriigiks ning kutsub Ukraina rahvusvahelisi partnereid mitte lubama Venemaa Ukraina-vastase agressiooni algusest alates toime pandud inimsusevastaste kuritegude karistamatuks jäämist,“ öeldakse parlamendi avalduses, mille luges istungil ette ülemraada väliskomitee esimees Ganna Gopko.

Avalduses öeldakse, et Ukraina parlament tunnistab Venemaa agressorriigiks, kes toetab terrorismi ja blokeerib ÜRO julgeolekunõukogu tegevust, millega seab ohtu rahvusvahelise rahu ja julgeoleku.

Ukraina parlament kutsub rahvusvahelisi partnereid lisaks üles tunnistama Donetski ja Luganski rahvavabariigid terroriorganisatsioonideks.

Ülemraada palus rahvusvahelistelt partneritelt ka surve tugevdamist Venemaale, muu hulgas uute piirangute ja sanktsioonide kehtestamise näol.

Euroopa Nõukogu parlamentaarsel assambleel palub Ukraina parlament piirata Vene delegatsiooni volitusi seni, kuni Venemaa lõpetab rahvusvahelise demokraatliku kogukonna nõudmiste ignoreerimise.

Seotud lood:

Ülemraada pöördus rahvusvaheliste partnerite poole ka üleskutsega anda Ukrainale sõjalist ja humanitaarabi.

„Palume rahvusvahelisel kogukonnal tunnustada Ukraina-vastase agressiooni fakti, tema territooriumi okupeerimist ning tugevdada nõudmisi rahvusvaheliselt tunnustatud piiride juurde naasmise osas,“ öeldakse avalduses.