Tuumaassotsiatsioon: olukord Fukushima jaamas on kontrolli all

 (30)
Tuumajaam
AFP/Scanpix

Maailma Tuumaassotsiatsioon teatas reedel, et olukord Jaapani Fukushima tuumajaamas on pärast võimsat maavärinat kontrolli all ning selle jahutussüsteemi pumbatakse vett.

"Meie arusaamist mööda on olukord kontrolli all," ütles ühenduse analüütik Reutersile. Jaapani valitsus kuulutas ettevaatusabinõuna tuumajaama ümber välja eriolukorra ning evakueeris elanikud, sest jahutussüsteem ei töötanud, vahendas BNS.

Analüütiku sõnul võeti umbes tunni pärast kasutusele tagavarageneraator, mis hakkas uuesti vett langeva veetasemegea jahutussüsteemi pumpama.

Rootsi tuumaekspert Lars Gunsell ütles varem Dagen Nyheterile, et kui maavärinas kannatada saanud Jaapani Fukushima tuumajaamas lähitundidel jahutusseadmeid tööle ei saada, võib seal tekkida ohtlik radioaktiivne leke.

Maavärinas kadus elektrivool ja seda asendama pidanud avariiseade ei ole korralikult tööle hakanud. Oht on selles, et jahutusvedelik võib ära keeda ja tekkida radioaktiivne leke, mille tagajärjed sõltuvad ilma- ja tuuleoludest.

Lekke korral muutuks jaama ümbrus elamiskõlbmatuks, ütles Gunsell ja tõmbas paralleele Tšernobõliga.

Fukushima tuumajaama lähipiirkonnast evakueeriti reedel üle 2000 inimese. Selles piirkonnas on kuulutatud välja eriolukord.