Türgi vallandas veel 10 000 riigiteenistujat ja sulges 15 meediaväljaannet

 (18)
Türgi vallandas veel 10 000 riigiteenistujat ja sulges 15 meediaväljaannet
Foto: OSMAN ORSAL, REUTERS

Türgi võimude käsul vallandati veel 10 000 riigiteenistujat, keda kahtlustatakse Ameerika Ühendriikides eksiilis elava islamivaimuliku Fetullah Güleni toetamises, keda Ankara süüdistab juulikuise riigipöördekatse korraldamises.

Tuhanded akadeemikud, õpetajad ja arstid olid nende riigitöötajate seas, kellel tuli uue valitsuse eriolukorra dekreedi alusel töökaotusega leppida. Ühtlasi suleti laupäeva õhtul 15 meediaväljaannet, vahendab uudisteagentuur Reuters.

Nende dekreetide alusel ei saa ka ülikoolid omale enam rektorit valimiste teel, vaid rektori valib igale kõrgõppeasutusele president Recep Tayyip Erdogan isiklikult nende kandidaatide seast, kelle kiidab heaks kõrgem haridusamet.

Türgi riigipöördekatse järel on vahistatud enam kui 37 000 inimest ja vallandatud hinnanguliselt 100 000 kohtunikku, politseinikku, sõjaväelast ja teist riigitöötajat. 160 ajakirjandusväljaandel tuli võimude käsul töö lõpetada. Valitsuse väitel on vallandamised vajalikud, et juurida islamivaimuliku mõju välja riigiaparaadist ja erinevatelt võtmepositsioonidelt.

Juulikuise verise riigipöördekatse järel kehtestati eriolukord, mis kestab tänini. See hõlpsustab Ankara tegevust ohtude vastu, mida kujutavat valitsusele Güleni võrgustik ja kurdimässuliste vastuhakk, mis vältab juba 1990. aastatest.