Türgi loodab Küprose referendumit 2012. aasta alguseks

 (4)
LEAD Technologies Inc. V1.01
AFP/Scanpix

Türgi loodab, et Küprose taasühendamise tingimustes suudetakse kokku leppida enne aasta lõppu ning sellekohane rahvahääletuse korraldada juba 2012. aasta alguses, ütles Türgi välisminister Ahmet Davutogolu laupäeval Küprose türklaste enklaavi külastades.

"Me loodame Küprose probleemi lahendamist aasta lõpuks ning referendumit järgmise aasta esimestel kuudel, et Küprose saaks võtta Euroopa Liidu juhtimise üle uue riigina, mis esindab kogu saart," sõnas Davutoglu ühisel pressikonverentsil Põhja-Küprose presidendi Dervish Erogluga, vahendab BNS.

Küpros lõhenes 1974. aastal, kui Kreekaga ühinemist taotlevad sõjaväelased mässu alustasid ja Türgi seepeale saare põhjaosa okupeeris. Küprose kreeklased esindavad saart rahvusvahelisel areenil ja EL-is, millega Türgi ei saa ühineda, kuni saare lõhenemise probleem pole lahendatud.

ÜRO peasekretär Ban Ki-moon ütles neljapäeval Genfis pärast kohtumist Eroglu ja Küprose kreeklaste liidri Demetris Christofiasega, et loodab osapooltelt vastuolude ületamist oktoobriks.