Türgi kurdide juht kuulutas välja relvarahu

 (1)
Türgi kurdide juht kuulutas välja relvarahu
Abdullah ÖcalanFoto: HANDOUT, Reuters/Scanpix

Türgi kurdide vangistatud liider Abdullah Öcalan kuulutas välja relvarahu, edastas Türgi riigitelevisioon neljapäeval.

Türgi parlamendi üks kurdi seadusandjatest luges Öcalani kuulutuse kurdi keeles ette. Lisaks relvarahule kutsus Öcalan üles kurdi sisse Türgi territooriumilt lahkuma, teatas telekanal TRT BNS-i vahendusel.

"Kätte on jõudnud aeg, mil sissisõda peab asenduma poliitilise protsessiga," kirjutas Öcalan. "Oleme jõudnud faasi, mil relvad vaikivad ja meie relvastatud võitlejad peaksid Türgist lahkuma".

Türgi võimud teatasid 27. veebruaril, et Öcalan kavatseb 21. märtsil relvarahu välja kuulutada. Seda kinnitas viimati neljapäeval kurdist Türgi seadusandja Selahattin Demirtaş.

Demirtaş kuulus kurdide delegatsiooni, mis külastas Öcalani esmaspäeval Imralı vanglasaarel. Tegemist oli kolmanda külaskäiguga alates Öcalani ja Türgi võimude rahukõneluste algusest eelmise aasta lõpus.

Öcalan kutsus kirjas Türgi parlamenti tegema omalt poolt kõik, et rahuprotsess muutus püsivaks, mis võimaldaks tuhandetel kurdi sissidel relvad maha panna ja Türgist lahkuda. "Soovin lahendada relvasid puudutava küsimuse kiiresti, et me ei kaotaks ühtegi inimelu," kirjutas Öcalan, kes kutsus Türgi parlamenti peatselt välja kuulutatava relvarahu püsivaks muutmiseks oma osa panustama.

"Rahuprotsess liigub hetkel õigel rajal. Meie eesmärk on Türgi demokratiseerimine," lisas kurdi sisside vangistatud juht.

Ankara ja tema lääneriikidest liitlased on kandnud 1984. aastal Türgi kaguosas kurdi autonoomia eest relvastatud võitlust alustanud Kurdistani töölispartei (PKK) terroriorganisatsioonide nimekirja. Konfliktis on saanud surma üle 40 000 inimese.