Tuhanded inimesed tulid Šotimaal tänavatele iseseisvust nõudma

 (18)
Tuhanded inimesed tulid Šotimaal tänavatele iseseisvust nõudma
Foto: Lesley Martin, PA Wire/PA Images

Tuhanded inimesed tulid laupäeval Šotimaa suurima linna Glasgow tänavatele, et nõuda uue rahvahääletuse korraldamist piirkonna iseseisvuse küsimuses ajal, mil Ühendkuningriik hakkab Euroopa Liidust lahkuma.

Ürituse organiseerijate sõnul osales protestimarsil 100 000 inimest pelgalt 10 päeva pärast seda, kui piirkonna esimene minister Nicola Sturgeon lubas korraldada uue iseseisvusreferendumi 2021. aasta kevadel. Ka isegi juhul, kui London seda ei toeta.

Šoti politsei pressiesindaja ütles laupäeva õhtul uudistekanalile Euronews, et protestiaktsioon möödus rahulikult ja ilma suuremate intsidentideta, ent nende hinnangu kohaselt võttis sellest osa mitte 100 000, vaid pigem 30 000 kuni 35 000 inimest.

2014. aastal oli Ühendkuningriigist lahkulöömise poolt 45 protsenti rahvahääletusel osalenutest, ent see number asus pärast euroreferendumit kasvama, sest erinevalt Inglismaast oli Šotimaa Euroopa Liidust lahkumise vastu.

Toetus suveräänse Šotimaa rajamiseks on uuringufirma YouGov arvamusküsitluse kohaselt 49 protsenti, mis on kõrgeim alates 2015. aasta veebruarist.