Tšernobõli veteranid nõuavad Ukraina peaministri tagasiastumist

 (1)
Tšernobõli veteranid nõuavad Ukraina peaministri tagasiastumist
Reuters/Scanpix

Tšernobõli veteranid ja Ukraina inimõiguslased, kes protesteerivad sotsiaaltoetuste kavandatava kärpimise vastu, on taas kogunenud Ukraina parlamendihoone juurde ja nõuavad peaminister Mõkola Azarovi tagasiastumist.

Sajad meeleavaldajad karjuvad „Maha Azarov!“ ja „Maha võim!“, teatab RIA Novosti.

Teisipäeval ründas umbes 1000 sotsiaaltoetuste kärpimise peale vihale aetud Tšernobõli veterani ülemraada hoonet ja neil tekkis kokkupõrge seda kaitsnud eriüksuslastega.

Pahameel sai alguse sellest, et Ukraina parlament tegi teatavaks oma kava kärpida umbes 10 miljoni inimese sotsiaaltoetusi, sealhulgas nende omi, kes osalesid 1986. aastal Tšernobõli tuumakatastroofi tagajärgede likvideerimisel.

Organiseerijad teatasid, et neil pole kavas meeleavaldusi lõpetada. Protestid kestavad ka valitsuse hoone juures, kus ministrid peavad laiendatud istungit. Neljapäeval liitusid meeleavaldustega ka Afganistani sõja veteranid, keda kärped samuti puudutavad.

Meeleavaldused on levinud ka Donetskisse, kus üle 1500 erinevate parteide liikme nõuavad valitsuse tagasiastumist. Kantakse loosungeid „1937 on tagasi. Repressioonid jätkuvad“ ja „Meil ei ole vaja võimu, mis rikub konstitutsiooni ja Ukraina seadusi“. Meeleavaldajad otsustasid saata telegrammi president Viktor Janukovitšile.