Tšernobõli tuumajaamas varises sisse osa katusest

 (43)
Tšernobõli tuumajaamas varises sisse osa katusest
Foto: Handout, Reuters

Teisipäeval teatati Ukrainas asuva Tšernobõli tuumajaama katuse osalisest sissevarisemisest, kuid ametnikud teatasid kolmapäeval, et mingit ohtu inimeste tervisele see ei kujuta.

Teisipäeval varisesid 1986. aastal maailma suurima rahuaegse tuumakatastroofi toimumispaigaks olnud tuumajaama neljanda reaktori masinahallis sisse seinapaneelid ja osa katusest. Kahjustatud ala on umbes 600 ruutmeetri suurune, vahendab RIA Novosti.

Keegi viga ei saanud ja radiatsioonitase jaama eraldavas keelutsoonis ei muutunud, teatas jaama juhtkond oma avalduses.

Varingu põhjustas katusele kogunenud lumi. Varing leidis aset jaama esialgses osas, mitte niinimetatud sarkofaagi osas, mis ehitati peale õnnetust.

Tšernobõli katastroof toimus 1986. aasta 26. aprillil, kui üks neljast reaktorist õhku lendas. Nõukogude Liidu juhtkond varjas pikka aega õnnetuse ulatust ja viivitas evakueerimise organiseerimisega. Radioaktiivne saaste levis Rootsi ja Suurbritanniani.

Praegu ehitatakse uut sarkofaagi, mis katab olemasoleva, pärast õnnetust ehitatu, sest insenerid kardavad, et vana kate hakkab varsti pragunema ja sealt võib lekkida radiatsiooni. Uus kaarekujuline sarkofaag peaks väliskeskkonda turvaliselt kaitsma umbes sada aastat.